Sainsanaa

Блогийн бичигчид

  • sainaa92

Шинэ сэтгэгдлүүд

  • Монгол ардын үлгэр "Болдоггүй бор өвгөн" бичлэгт Зочин: BAYRLAALAA CHI HAMGIIN TENEG BISH
  • Монголын ёс заншил бичлэгт Зочин: uneheer ih zuil medej avlaa mash uran setgesen bn
  • Монгол ардын үлгэр "Долоон настай хүү" бичлэгт Зочин: Naiz zaluu mine nam unlaadaa uur giy ulger bnuu hhe margaash unshij
  • Монгол ардын үлгэр "Болдоггүй бор өвгөн" бичлэгт Азаа (зочин): Мааш гоё үлгэр шүү...
  • Монгол ардын үлгэр "Долоон настай хүү" бичлэгт Зочин: Naizdaa unshij ogson chin yagaad arvan tavan tolgootoi bgan be geed asuugaad bhn
  • Зүйр цэцэн үг бичлэгт Зочин: Сайныг дагаж саарыг
  • Сар шинийн мэндчилгээний үгс бичлэгт Зочин: Zaa unexeer sxn ym bichjee ndd ch ix tusalla byrlaa iim saixn ug nar haanaasaach garaad irtsi..
  • Монгол ардын үлгэр "Долоон настай хүү" бичлэгт Зочин: nz ohin doo unshij ogood shn amraarai geed
  • Монголын ёс заншил бичлэгт BOLD (зочин):
  • Монгол ардын үлгэр "Долоон настай хүү" бичлэгт Yonu: bi unttsan shuu
  • Монгол ардын үлгэр "Долоон настай хүү" бичлэгт Зочин: Manai hun untsangue hu yahu uur ulger
  • Монголын ёс заншил бичлэгт Зочин: Nice
  • Монголын ёс заншил бичлэгт Зочин: zailaa22T gah tutu Mai
  • Монголын ёс заншил бичлэгт Ichko (зочин): Vneheer goy towch bogood todorhoi bailaa bayrlalaa ih zvil medej
  • Бичлэг тандагч
  • Сэтгэгдэл тандагч
755349 удаа нээгдэв.
2006-2009 © shuleg.blogmn.net
Эхлэл | << өмнөх | Нийт: 183-с 175-р хуудас. | дараах >>

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр 2

2011-03-14,12:15

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Батлав................................................./Я.Отгонбат/

Хичээлийн дугаар

№ 8

Заах анги :

9а анги

Он,сар ,өдөр

2011.02.21

1.Хичээлийн нэгж сэдэв :

Хичээлийн ээлжит сэдэв:

“Монголын орчин үеийн уран зохиол”

С.Буяннэмэх “Алсыг зорьсон алтан загас”

2.Хичээлийн зорилго :

Суралцагчдад далд утгатай туужаас  гол утга санааг ойлгох ,ойлгосноо зөв илэрхийлж ярих,нэгтгэн дүгнэх,задлан шинжлэх,сургамжтай талыг нь тусгаж авах зэрэг чадвар төлөвшүүлэх..

3.Хичээлийн зорилт:

  • Суралцагч далд утгат туужийг ялган таньдаг  болох К1
  • Суралцагч далд утгат туужийг уншаад гол утга санааг бусдадаа ярьж тайлбарлаж  өгч чадах          К2
  • Суралцагч эхийг уншаад эхийн сургамжтай талыг тайлбарлаж ,ойлгож сурах    К3
  • Суралцагч эхийн сургамжтай талыг ойлгож амьдралдаа тусгаж авах     К4

4.Хичээлийн хэлбэр :

Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:

1.Эхэд суурилан харилцан мэдээлэл солилцох

2.Чөлөөтэй үзэл бодлоо илэрхийлэх

3.Шинэ мэдлэг олгох

Зохион байгуулалтын хэлбэр

1.Багаар ажиллах

2.Асуулт хариулт

5.Арга технологи /хэрэглэх ерөнхий ,тодорхой аргуудын нэр/

1.Анализат уншлага

2. Тайлбарлан таниулах

3.Газрын зураг дээр заах

4.Асуулт хариулт

5.Сэдэвчилсэн зураг зурж санаа илэрхийлэх.

6.Сургалтын материаллаг орчин ,хэрэглэгдэхүүн

  • Ээлжит  хичээлийн хөтөлбөр
  • Сурах бичиг
  • Зургийн хэрэгсэл
  • Урьдчилан бэлтгэсэн асуултууд
  • Газрын зураг
  • Багш бэлтгэсэн эх
  • Зурагт үзүүлэн

7. Хичээлийн бүтэц ,хугацааны төлөвлөлт :

1.Сэргээн санах үе                                       5 мин

2.Төсөөлөл авах баримжаа үе                     3 мин

3.Шинэ мэдээлэл авах үе                           10 мин

4.Бүтээлч үйлийн орчин бүрдүүлэх үе     10 мин

5.Харилцан мэдээлэл солилцох                10мин

6.Даалгавар                                                 2 мин

9. Хичээлийн үйл явц:

Хичээлийн бүтэц ,элемент

Багшийн үйл ажиллагаа

Хугацаа минутаар

Сурагчийн үйл ажиллагаа

Сэргээн санах үе

-Багш сурагчидтай мэндлэн сурагчдыг  1-3 хүртэл тоолуулан 3 багт хуваана.Мөн самбарт он сар өдрөө бичнэ.

Дараа нь өмнөх хичээлд үзсэн Д.Пүрэвдоржийн –Чингис шүлгийг баг тус бүрт хэсэглэн өгч уншуулна..

5 мин

-Сурагчид багштай мэндлэн багт хуваагдан байраа эзлэн суугаад багийн нэг гишүүн гарч шүлгийн хэсгийг бусдадаа уншиж өгнө.

Төсөөлөл авах баримжаа үе

Багш сурагчдаас –

Тууж гэж юу вэ? Далд утгат тууж  гэж юу вэ ? гэж асууна.

Багш самбарт зурагт үзүүлэнг нааж зураг дээр юу байгааг асууж үзэх хичээлийнхээ гарчгийг  таалгана.

3 мин

-Сурагчид багшийн асуултанд гараа өргөн өөрийн бодож байгаагаараа хариулна.

Сурагчид  багшийн наасан зургийг ажиглаад үзэх хичээлийнхээ гарчгийг таана.Ингээд дэвтэртээ он сар өдөр гарчигаа  тавина.

-Шинэ мэдээлэл авах үе

Багш  Сономбалжирын Буяннэмэхийн/1902-1937/ товч намтарыг сурагчдад хэлж бичүүлнэ.

Багш баг бүрт туужийн хоёр,хоёр хэсгийг өгч уншихыг даалгана.Багш дараах зааврыг өгнө.

1-р баг нэг ,хоёр

2-р баг гурав ,дөрөв

3-р баг тав ,зургааг уншаарай.

10 мин

-Сурагчид зохиолчын товч намтарыг сонсоод бичнэ.

-Багууд багшийн зааврын дагуу өөр өөрийн хэсгийг уншина..

Бүтээлч үйлийн орчин бүрдүүлэх үе

Багш  баг бүрт уншсан хэсгээ    зургаар илэрхийлэн түүнийгээ  тайлбарлаад  багийнхаа уншсан хэсгийн гол утга санааг бусад багтаа ярьж өгөх заавар өгнө. Мөн тухайн багийн уншсан хэсэг дэхь үйл явдал яг хаана болж буйг газрын зураг дээр заахыг даалгана.

10 мин

Сурагчид багаараа хамтран багшийн өгсөн даалгаврыг бүтээлчээр хийж гүйцэтгэнэ.

Баг тус бүр хоорондоо ярилцан гол үйл явдлыг  зургаар илэрхийлэн бусад багтаа тайлбарлана. Мөн багийн гишүүн уншсан хэсгийнхээ гол үйл явдал,утга санааг бусад багтаа зургаас илүү дэлгэрэнгүй ярьж өгнө.

.

Харилцан мэдээлэл солилцох

Багш урьдчилан бэлтгэсэн асуултуудыг багуудад суглуулна.Заавар:

Багийн гишүүд баг дотроо ярилцаад багийн нэг гишүүн гарч хариулна.Ярилцах хугацаа 2 мин .

10 мин

Багийн нэг гишүүн гарч асуултаа суглана. Багууд  гишүүдтэйгээ ярилцаад нэг гишүүнээ гарган асуултанд хариулна.

Гэрийн даалгавар

Ж.Пүрэвийн “Гурван зангилаа” романы тухай уншиж ирэх даалгавар өгнө.

2 мин

Сурагчид даалгаврыг дэвтэртээ тэмдэглэн аваад гэртээ хийж гүйцэтгэнэ.

Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн

Д.Пүрэвдорж

“Чингис”

Тэмүүжин-нумын хөвчнөөс төрөөгүй юм.                                                                    Тэмүүжин-Сумын зэвнээс гараагүй юм.                                                                        Тэмүүжин-Өэлүн эхээс төрсөн юм.                                                                                   Тэмүжин- Өрлөг түүхээс гарсан юм.                                                                                       Амар заяа хомс доголон нулимст хорвоод                                                                              Аврах тавилан мөхөс долоон үеийн тэртээд                                                                                Атаа хорслын манцуйд Есүхэйн хүү өсч                                                                                                  Аян дайны онгодоор есөн тугаа тахисан юм                                                                                Оонын халиун зоо шиг халхын саруул талд                                                                           Онгин цагаан тамга шиг гэрээ тэр барьсан юм                                                                        Оно мөрний савд хур шиг шаагих адуунаас                                                                             Онго хоёр загалыг мөнгөн хяруунд сойсон юм.                                                                        Эх орноо өмчилсөн гурван хасгийн хүрээлэнг                                                                       Элгэн ургаа өмөөрсөн дөрвөн тотгоор түшүүлж                                                                      Тулгар төрийн баганыг хорол тоононд өргөн                                                                       Туурга тусгаар монголын голомтыг тэр тулсан юм.                                                               Омог билгүүн төгс тэнгэр эзний жигүүрт                                                                                     Од мэт сарнисан овгийн өдөс гуурсалж                                                                                  Хөнөөх аюул хөмөрсөн ахуй цагийн үймээнд                                                                               Хөө хуяг нөмөрсөн их монгол дэвсэн юм.                                                                                               Хатуу цагийн эрх,хүнд мөрийг дархалж                                                                                     Хасаг их тэрэгний хүрд дугуйг түлхэж                                                                                     Түмэн-эхийн харайсан эх нутгийн бэлчирт                                                                                      Түмний газар зурайсан цагаан тоос татсан юм.                                                                                     Хөх Монголын дэвээн тэнгисийн шуургийг ярж                                                                  Хөмхий зуусан ертөнц Чингисийн өмнө сөхөрсөн юм.                                                         Хүлэг морьдын туурай ,өрнө дорныг цөмлөж                                                                                 Хөл нүцгэн хорвоо халуун нурам гишгэсэн юм.                                                                                                      Тиймээ ,Дайны мөрөөр цагаан сүү урсаагүй                                                                                 Тиймээ, Дайчдын сүрийг цагийн саалт мартаагүй                                                        Тиймээ,Чингис өндөр Алтайн зартай юм                                                                     Тиймээ,Чингис өнөөдөр ч гэсэн зартай юм.                                                                                    Хойч үедээ тэр хар буруу санаагүй                                                                                           Хорин гангийн их гачаалд хатан Онон ширгээгүй                                                                    Чингисийн их монгол ядарсан,гутарсан,задарсан                                                                               Чиний хөх монгол ялсан хөгжсөн мандсан                                                                                  Ямар ч байсан Чингис хаан – Гарьд шиг хальж                                                                               Ял гавьяа хоёроо хойч үедээ даатгасан юм                                                                                   Гал усанд элэгдсэн буурал замбуутивийн магнайд                                                                       Ган сэлмийнхээ ирээр Монгол гэж бичсэн юм.                                                                         Тэмүүжин-нумын хөвчнөөс төрөөгүй юм.                                                                           Тэмүүжин-Сумын зэвнээс гараагүй юм.                                                                               Тэмүүжин-Өэлүн эхээс төрсөн юм.                                                                                      Тэмүжин- Өрлөг Монголоос гарсан юм.

Сономбалжирын Буяннэмэхийн намтар /1902-1937/

С.Буяннэмэх нь 1902 онд Түшээт хан аймгийн Говь Түшээ гүний хошуу одоогийн Дундговь аймгийн Дэлгэрхангай суманд төржээ.Зохиолч С.Буяннэмэх ардын хувьсгалын үйл хэрэгт бага залуугаасаа оролцож ,төр, улсын хариуцлагатай өндөр албан тушаалуудад ажиллаж байсан.1937 онд Гэндэн,Дэмидийн хувьсгалын эсэргүү байгууллагын гишүүн гэх улс төрийн хилс хэрэгт баривчлагдан цаазлагджээ.Түүнийг 1962 онд цагаатгасан юм.

Түүний гол бүтээлээс:”Холбоо шүлгийн цоморлиг”, “Ардын намын анхны шүлэглэл”, “Нарны эргэлт” зэрэг шүлэг, “Дайснаа дарсан Сүхбаатар”,”Баатар хөвгүүн Тэмүүжин”, “Малчин Товуудай”, “Харанхуй засаг” зэрэг тууж “Утга зохиолын үүд буюу уран зохиолд суралцах чуулган” шинэ уран зохиолын анхны хоёр дэвтэр номыг бичсэн.Монголын орчин үеийн уран зохиолыг үндэслэгчдын нэг ,төр, нийгмийн нэрт зүтгэлтэн байв.

Асуултууд

1.”Алсыг зорьсон алтан загас” тууждаа зохиолч С.Буяннэмэх юуг сургамжлахыг зорьсон бэ?

2.Зохиолч С.Буяннэмэх  “Алсыг зорьсон алтан загас” тууждаа хойд  далайг зорьсон хоёр загасны аялалаар ямар үйл явдалын тухай  далд утгаар илэрхийлсэн бэ?

3.Дараах хэсэгт юуны тухай гарч байна вэ? Тайлбарлана уу?

Гэтэл нэг их амьтан явах бөгөөд орой дээрээс нь оргилоон хар утаа бур бур хэмээн гарч ,үүл мэт үргэлжлэн бүрхэнэ.Цөл,Гил хоёр үүнийг үзээд их л айн одоо хэрхсүгэй гэж гайхан ядан байтал гэнэт төмөр бух мөөрөх мэт тэнгэр газар түрхэртэл их дуун гарахад хоёул нэн ихэд айн сандарч , орох газар олохгүй энд тэнд шургалан ядан байхад усны долгион нь улам бүр догширч ,өнөөх амьтан сүр сүр ,сүр сүр сүр гэж их чимээ гаргаж ойртон ирэхэд хоёул тогтож байхын аргагүй болоод тэр их долгион давалгаанд ийш тийшээ гуядагдан үхэн алдан түрэгдэн буцан явав.

4. Дараах хэсэгт юуны тухай гарч байна вэ? Тайлбарлана уу?

Хоёул чухам хаанаас ирж явааг мэдэхгүй гайхаж ядан байгаад гэнэт баруун тийш харвал нэгэн их бөгөөд урт могой мэт амьтан мөн их утаа оргилуулан догшин чимээ гаргаж айсуй тул хоёул их л сүрдэн эмээж ,зэргээр буцаад эргэж харалгүй дутаан одов.Тийнхүү нилээд хол гараад эргэж харвал тэр урт амьтан нь их гүүрний дээгүүр усыг хөндлөн огтолж ,...

1.”Алсыг зорьсон алтан загас” тууждаа зохиолч С.Буяннэмэх юуг сургамжлахыг зорьсон бэ?

2.Зохиолч С.Буяннэмэх  “Алсыг зорьсон алтан загас” тууждаа хойд  далайг зорьсон хоёр загасны аялалаар ямар үйл явдалын тухай  далд утгаар илэрхийлсэн бэ?

*Дараах хэсэгт юуны тухай гарч байна вэ? Тайлбарлана уу?

Гэтэл нэг их амьтан явах бөгөөд орой дээрээс нь оргилоон хар утаа бур бур хэмээн гарч ,үүл мэт үргэлжлэн бүрхэнэ.Цөл,Гил хоёр үүнийг үзээд их л айн одоо хэрхсүгэй гэж гайхан ядан байтал гэнэт төмөр бух мөөрөх мэт тэнгэр газар түрхэртэл их дуун гарахад хоёул нэн ихэд айн сандарч , орох газар олохгүй энд тэнд шургалан ядан байхад усны долгион нь улам бүр догширч ,өнөөх амьтан сүр сүр ,сүр сүр сүр гэж их чимээ гаргаж ойртон ирэхэд хоёул тогтож байхын аргагүй болоод тэр их долгион давалгаанд ийш тийшээ гуядагдан үхэн алдан түрэгдэн буцан явав.

* Дараах хэсэгт юуны тухай гарч байна вэ? Тайлбарлана уу?

Хоёул чухам хаанаас ирж явааг мэдэхгүй гайхаж ядан байгаад гэнэт баруун тийш харвал нэгэн их бөгөөд урт могой мэт амьтан мөн их утаа оргилуулан догшин чимээ гаргаж айсуй тул хоёул их л сүрдэн эмээж ,зэргээр буцаад эргэж харалгүй дутаан одов.Тийнхүү нилээд хол гараад эргэж харвал тэр урт амьтан нь их гүүрний дээгүүр усыг хөндлөн огтолж ,...

1-р баг 1-р хэсэг

Д.Пүрэвдорж

“Чингис”

Тэмүүжин-нумын хөвчнөөс төрөөгүй юм.                                                                    Тэмүүжин-Сумын зэвнээс гараагүй юм.                                                                        Тэмүүжин-Өэлүн эхээс төрсөн юм.                                                                                   Тэмүжин- Өрлөг түүхээс гарсан юм.                                                                                       Амар заяа хомс доголон нулимст хорвоод                                                                              Аврах тавилан мөхөс долоон үеийн тэртээд                                                                                Атаа хорслын манцуйд Есүхэйн хүү өсч                                                                                                  Аян дайны онгодоор есөн тугаа тахисан юм                                                                                Оонын халиун зоо шиг халхын саруул талд                                                                           Онгин цагаан тамга шиг гэрээ тэр барьсан юм                                                                        Оно мөрний савд хур шиг шаагих адуунаас                                                                             Онго хоёр загалыг мөнгөн хяруунд сойсон юм.                                                                        Эх орноо өмчилсөн гурван хасгийн хүрээлэнг                                                                       Элгэн ургаа өмөөрсөн дөрвөн тотгоор түшүүлж                                                                      Тулгар төрийн баганыг хорол тоононд өргөн                                                                       Туурга тусгаар монголын голомтыг тэр тулсан юм.

2-р баг 2-р хэсэг

Омог билгүүн төгс тэнгэр эзний жигүүрт                                                                                     Од мэт сарнисан овгийн өдөс гуурсалж                                                                                  Хөнөөх аюул хөмөрсөн ахуй цагийн үймээнд                                                                               Хөө хуяг нөмөрсөн их монгол дэвсэн юм.                                                                                               Хатуу цагийн эрх,хүнд мөрийг дархалж                                                                                     Хасаг их тэрэгний хүрд дугуйг түлхэж                                                                                     Түмэн-эхийн харайсан эх нутгийн бэлчирт                                                                                      Түмний газар зурайсан цагаан тоос татсан юм.                                                                                     Хөх Монголын дэвээн тэнгисийн шуургийг ярж                                                                  Хөмхий зуусан ертөнц Чингисийн өмнө сөхөрсөн юм.                                                         Хүлэг морьдын туурай ,өрнө дорныг цөмлөж                                                                                 Хөл нүцгэн хорвоо халуун нурам гишгэсэн юм.                                                                                                      Тиймээ ,Дайны мөрөөр цагаан сүү урсаагүй                                                                                 Тиймээ, Дайчдын сүрийг цагийн саалт мартаагүй                                                        Тиймээ,Чингис өндөр Алтайн зартай юм                                                                     Тиймээ,Чингис өнөөдөр ч гэсэн зартай юм.

3-р баг 3-р хэсэг

Хойч үедээ тэр хар буруу санаагүй                                                                                           Хорин гангийн их гачаалд хатан Онон ширгээгүй                                                                    Чингисийн их монгол ядарсан,гутарсан,задарсан                                                                               Чиний хөх монгол ялсан хөгжсөн мандсан                                                                                  Ямар ч байсан Чингис хаан – Гарьд шиг хальж                                                                               Ял гавьяа хоёроо хойч үедээ даатгасан юм                                                                                   Гал усанд элэгдсэн буурал замбуутивийн магнайд                                                                       Ган сэлмийнхээ ирээр Монгол гэж бичсэн юм.                                                                         Тэмүүжин-нумын хөвчнөөс төрөөгүй юм.                                                                           Тэмүүжин-Сумын зэвнээс гараагүй юм.                                                                               Тэмүүжин-Өэлүн эхээс төрсөн юм.                                                                                      Тэмүжин- Өрлөг Монголоос гарс
бичсэн: sainsanaa төрөл: Хичээлийн төлөвлөгөө | (25) Сэтгэгдэл | найздаа илгээх | Уншсан: 16545 удаа

Сэтгэгдэл бичих
Сэтгэгдэл:

энэ дээр байгаа асуултаа энээ тэрээ гээд байгаа саруул гээд хүнээс асуулт асуумаар байна аа. ээлжит хичээлийн хувьд санаа авч болохоор миний хувьд сайн гэж үзлээ баярлалаа саруулаа холбогдоорой
0112 хэзээ бичсэн: 15:26, 2015-12-21 | |
Дажгүй, дажгүй шүүмжлээд байгаа хүн өөрийнхөө хичээлийн төлөвлөгөөг нэг байршуулчаарай.
Зочин хэзээ бичсэн: 12:45, 2015-04-25 | |
маш их баярлалаа багшаа
Зочин хэзээ бичсэн: 15:55, 2014-03-27 | |
amjil
oyutan хэзээ бичсэн: 00:53, 2014-03-05 | |
дажгүй л юм
Зочин хэзээ бичсэн: 10:24, 2014-03-03 | |
thanks
Зочин хэзээ бичсэн: 12:10, 2013-05-26 | |
их сайхан
Зочин хэзээ бичсэн: 12:28, 2013-04-10 | |
санал
Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт бол багшийн 40 минутанд хийх үйл ажиллагааны дараалал байхаас биш таамаглал ч юмуу төсөөлөл байж болохгүй. Нөгөө талаар сурагчийн өмнөөс үйл ажиллагааг нь төлөвлөөд сууж байдагаа болих хэрэгтэй. тухайлбал "сурагчид бүтээлчээр уншина" ч гэх шиг. Бүтээлч асуултыг багш гаргаж тавьж байж сурагчид бүтээлчээр уншина. ээлжит хичээлийн төлөвлөгөөг хүснэгтэнд оруулж хүний тархины ялангуяа сурагчийнхаа үсэтгэх чадварыг хайрцаглахаа боль. "Түүх гэж юу вэ?" гэдэг чинь ямар ч сэтгэлгээний хувилбарыг бий болгохгүй, хэт ерөнхий доод түвшний асуулт. наад асуултаар чинь хэдэн боть бичиж болохоор өргөн бөгөөд ерөнхий тэхдээ тодорхой нэг л зөв хариулттай асуулт байна. Харин чи "Түүхийг ямар ямар үндсэн хэсгүүдэд ангилан судалдаг вэ?" гэдэг ч юмуу асуух хэрэгтэй байсан юм. Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөөг задгай хий. Хүний өмнөөс төлөвлөх таамаглахаа боль өөрийнхөө л хийх ажлыг бич.
саруул (зочин) хэзээ бичсэн: 16:34, 2013-03-06 | |
t rolling on the floor
Зочин хэзээ бичсэн: 23:13, 2012-10-31 | |
vhvg
Зочин хэзээ бичсэн: 23:13, 2012-10-31 | |
арай сайжруулбал зүгээр юм бишүү. Миний бодлоор багшийн үйл ажиллагаа голлочиж
Зочин хэзээ бичсэн: 12:36, 2012-10-21 | |
Хичээл чинь сайн байна.Гадаадын уран зохиол хэрхэн заах ээлжит хичээлийн хөтөлбөрөө тавиарай. Санаа авъя.Баярлалаа.
М.Отгонтунгалаг (зочин) хэзээ бичсэн: 21:26, 2012-10-10 | |
их дажгүй загвартай хөтөлбөр байна. Бүтээлчээр санаа авч болох юм байна.
Зочин хэзээ бичсэн: 12:30, 2012-07-22 | |
таны хичээл маш их таалагдлаа. танд баярлалаа. надад хэрэг болох юм байна. надад тусалж байгаарай. таниас сонирхсон зүйлээ асууж болно биздээ
Зочин хэзээ бичсэн: 16:54, 2012-03-01 | |
dajgui
gaigui sanagdlaa bi dongj hj surch bgamaa ndad hereg bloh hotolbor bna.
deegii (зочин) хэзээ бичсэн: 22:08, 2012-02-10 | |



:-)
 
Эхлэл | << өмнөх | Нийт: 183-с 175-р хуудас. | дараах >>

Ангилал

  • Шинэ шинэ мэдээлэл
  • Эцэг эхчүүддээ зөвлөе
  • Тест
  • Цахим хичээл
  • Төгсөх ангийнханд
  • Чөлөөт цаг
  • Уламжлалтаар авах шалгалтын материал
  • МХУЗ-ын хичээлийн хэрэглэгдэхүүн
  • Хичээлийн төлөвлөгөө
  • Сайхан яруу найраг сонсоорой
  • Монгол ардын аман зохиол
  • Сургуулийн Хүрэл тулга наадмын шүлгүүд
  • Даалгавар
  • Сургамжит өгүүллэгүүд
  • Чөлөөт бичлэг
  • Зайн сургалт

Шинэ бичлэгүүд

  • 12г урлагийн үзлэг-2015 он
  • Ангийн хөвгүүдийн мэндчилгээ
  • "Амьдрал өөрөө жүжиг"
  • "Амьдрал өөрөө жүжиг"
  • Шинэ сургуулийн нээлт 2014.1.9
  • Эр цэргийн баярын мэндчилгээнүүд
  • Олон улсын эмэгтэйчүүдийн баярын мэндчилгээ
  • Хичээлийн бэлтгэл, судалгаа
  • Эрийн гурван наадмын мэндчилгээний үг
  • Сар шинийн мэндчилгээний үгс
  • Монголын ёс заншил
  • Та хүүхдээ хэрхэн “эрхлүүлдэг” вэ?
  • Амжилттай суралцах 10 зөвлөгөө
  • Ангийн сурагчдын "Мөнгөн өвлийн мөрөөөдлийн шинэ жил-2"
  • Ангийн сурагчдын "Мөнгөн өвлийн мөрөөөдлийн шинэ жил"
  • >>Архив...

Flash Clocks Gallery

  • Валютын ханш
  • Зурхай
  • Цаг агаар

Холбоосууд

  • Миний ангийн блог-1
  • Миний ангийн блог-2
  • Манай сургууль
  • http://www.eeoc.mn
  • http://www.eec.mn
  • http://www.biirbeh.mn
  • http://localnews.guren.mn/
  • http://www.dundgobi.tk/
2006-2009 © Sainsanaa